Sporty walki od zawsze budziły wielkie emocje, czego dowodzić mogą historyczne, monumentalne konstrukcje jak rzymskie Coloseum, w którym walczyli nie tylko gladiatorzy – na oczach tysięcy widzów. Z czasem zaczęło przybywać różnych pomysłów na organizację sportów walki, ale wśród najbardziej dominujących na rynku międzynarodowym cały czas utrzymywały się raczej klasyczne dyscypliny, jak boks. Najpopularniejsze sporty walki na świecie szybko znalazły swoją drogę do telewizji – nie tylko sportowej.
Z czasem, najbardziej dochodowe i generujące najwięcej emocji gale bokserskie zaczęły być organizowane poza zwykłymi sportowymi federacjami i organizacjami – przejęli je menadżerowie i świat najdroższej rozrywki telewizyjnej. Tą samą drogą dzisiaj kroczy wiele dyscyplin sportowych, którym wcale nie zależy na angażu olimpijskim i obecności w karcie dyscyplin walczących o medale Igrzysk olimpijskich, jak chociażby judo – jeden z najstarszych sportów obecnych na Igrzyskach.
Oczywiście coraz częściej popularne sporty walki w wersji olimpijskiej i komercyjnej zaczynają zapożyczać od siebie coraz więcej. Kibice mogą zachwycać się transferami wielkich olimpijskich sportowców do typowo komercyjnych federacji, organizujących walki dla ogromnej publiczności w wersji PPV. Natomiast kibice typowo sportowi mogą podziwiać, jak z roku na rok udoskonalane są sposoby realizacji przekazów w turniejów rankingowych i medalowych. Realizacja transmisji, sposób prezentowania rywalizacji i samych zawodników oraz oprawa medialna show sprawia, że walki MMA i rywalizacja typowo sportowa, zyskują wzajemnie na różnych płaszczyznach.